The program will include keynote lectures, plenary sessions and poster sessions. We encourage young scientists to participate actively in the workshop.

Sunday 10

13:00 - 16:30 Check-in
16:30 - 17:00 Opening ceremony
17:00 - 19:00 Session 1. Biocontrol
17:00 - 17:30 Keynote lecture
Dan Funck Jensen (Swedish University of Agricultural Sciences, Uppsala, Sweden)
"Clonostachys rosea used for Fusarium and Zymoseptoria control in wheat in an IPM perspective"
17:30 - 19:00 Oral presentations
Leonardo F. Fraceto (Sào Paulo State University, Sorocaba, Brazil)
"Encapsulation of the fungus Trichoderma harzianum in polymeric microparticles to increase the effectiveness of biological pest control"

Pratibha Sharma (Sri Karan Narendra College of Agriculture, Jaipur-Jobner, India)
"Present status of consortial applications of bioagents in crop protection"

Mudassir Iqbal (Swedish University of Agricultural Sciences, Sweden)
"Biological control of plant-parasitic nematodes in carrot and wheat by the fungus Clonostachys rosea"

4th oral presentation

5th oral presentation
19:30 - 20:30 Welcome reception, cocktail and tapas
21:00 - 23:00 Guided night visit through the old city of Salamanca

Monday 11

09:00 - 13:00 Session 2. Beneficial effects to plants
09:00 - 10:00 Keynote lectures
Jie Chen (Shanghai Jiao Tong University, China)
"The role of Trichoderma in systemically reprogrammed maize endophytic microbiome against the whole plant diseases and Fusarium toxin DON (deoxynivalenol) accumulation"

Matteo Lorito (University Federico II of Naples, Italy)
"Roots of plants under stress conditions attract Trichoderma"
10:00 - 10:30 Oral presentations
1st oral presentation

2nd oral presentation
10:35 - 10:45 TG2018 photo
10:45 - 11:15 Coffee and tea
11:15 - 13:00 Oral presentations
Michelina Ruocco (CNR-Institute for Sustainable Plant Protection, Portici, Italy)
"Trichoderma and the plants on chat"

2nd oral presentation

3th oral presentation

4th oral presentation

5th oral presentation

6th oral presentation

13:00 - 14:00 Buffet lunch
14:00 - 17:45 Session 3. Biodiversity
14:00 - 14:30 Keynote lecture
Irina Druzhinina (TU Wien, Austria)
"Trichoderma species on the genomic vastness"
14:30 - 15:45 Oral presentation
15:45 - 16:15 Coffee and tea
16:15 - 17:30 Oral presentations
1st oral presentation

2nd oral presentation

3th oral presentation

4th oral presentation
17:30 - 18:45 Poster Session
20:00 - 22:00 Workshop dinner

Tuesday 12

09:30 - 10:45 Session 4. Omics and Biotechnology
09:30 - 10:30 Keynote lectures
Artemio Mendoza-Mendoza (Lincoln University, New Zealand)
"Genomics, transcriptomics and proteomics studies to understand Trichoderma communication with plant roots"

Benny Horwitz (The Technion-Israel Institute of Technology, Haifa, Israel)
"Genetic approach to the mechanism of root colonization: the Trichoderma virens-maize interaction"
10:30 - 10:45 Oral presentation
10:45 - 11:15 Coffee and tea
11:15 - 13:00 Oral presentations
Magnus Karlsson (Swedish University of Agricultural Sciences, Uppsala, Sweden)
"Specific interactions in a non-specific mycoparasite? Lessons from a transcriptomic study of Clonostachys rosea"

2nd oral presentation

3th oral presentation

4th oral presentation

5th oral presentation

6th oral presentation
13:00 - 14:00 Buffet lunch
14:00 - 16:00 Session 5. Further applications
14:00 - 15:00 Keynote lectures
Alfredo Herrera-Estrella (Cinvestav Irapuato, México)
"Danger signals activate the innate immune system of a filamentous fungus"

Susanne Zeilinger-Migsich (University of Innsbrück, Austria)
"Trichoderma atroviride secondary metabolism and its regulation by signaling pathways"

15:00 - 16:00 Oral presentations
1st oral presentation

2nd oral presentation

3th oral presentation

4th oral presentation
16:00 - 16:30 Coffee and tea
16:30 - 17:45 Poster Session
17:45 - 18:00 Prize to the best poster and young oral communication
18:00 - 19:15 Open discussion
19:15 - 19:30 Closing ceremony

Wednesday 13

09:30 - 18:00 Excursion to Miranda do Douro (Portugal)